Rayman Origins

Z RayWiki, wiki o Raymanie
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rayman Origins
Rayman Origins Box Art.jpg
Wydawca Ubisoft
Producent UbiArt

Projektant Michel Ancel

Data wydania 15 Listopad 2011
Gatunek Zręcznościowa (platformówka)
Tryb gry Single Player/Co-Op
Platformy PC, Playstation 3, Xbox360, Wii, Nintendo 3DS, Playstation Vita
Klasyfikacje wiekowe PEGI-7.png ESRB-Everyone.png
Wersja językowa Kinowa (z polskimi napisami)

Rayman Origins – dwuwymiarowa platformówka typu sidescroller (tak jak jej następca), czwarta z kolei główna odsłona serii, która jest pierwszą od dłuższego czasu grą, gdzie Kórliki nie grają głównej roli. Pierwszy raz zapowiedziano produkcję na targach E3 w 2010 roku.

Gra została wydana 15 listopada 2011 w Północnej Ameryce oraz 24 listopada 2011 w Europie na PlayStation 3, Xboksa 360 i Wii. W kwietniu 2012 miejsce miała premiera rozszerzonej o nowe funkcjonalności wersji na PlayStation Vita. Produkt na systemie Microsoft Windows pojawił się 29 marca 2012; premiera wersji na 3DS-a była w czerwcu 2012.

Główną cechą Rayman Origins jest fakt, że akcja umiejscowiona została w środowisku 2D. Warunkuje to nie tylko mechanikę rozgrywki (poruszamy się przede wszystkim w czterech głównych kierunkach), ale również styl oprawy graficznej. Ta ostatnia charakteryzuje się bajecznie kolorowymi tłami (12 zróżnicowanych krain), a także bardzo dokładną animacją dwuwymiarowych bohaterów, wśród których pierwsze skrzypce gra oczywiście Rayman oraz jego przyjaciele. Wykorzystana w grze technologia zapewnia stałe 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p.

Jedną z nowości zaserwowanych w Rayman Origins jest czteroosobowy tryb współpracy, opracowany na wzór tego z New Super Mario Bros. Gracze mogą w nim ukończyć całą kampanię, wcielając się w Raymana, Globoxa i dwie istoty z rasy Tinsów. Wszystkie poziomy Rayman Origins zaprojektowane zostały zarówno z myślą o samotnej rozgrywce, jak i kooperacji, dlatego też radość płynąca z ich pokonywania w obu przypadkach jest równie wielka. Dodatkowo, w trybie współpracy pod koniec każdego poziomu graczy czeka podsumowanie, wprowadzające do rozgrywki element rywalizacji.

Główni bohaterowie gry - Rayman, Globox i Małaki.

Fabuła

Z Krainy Żywych Umarlaków wydostają się pokonane dawno temu przez Raymana, stwory powstałe z koszmarów Polokusa. Rayman, Globox, oraz dwóch Tinsów próbując ich powstrzymać, zostają zamknięci w klatkach. Po wydostaniu się z potrzasku spotykają Murfy'ego, który informuje ich, że przez inwazję Polokus zwariował. Livingstony i inni przeciwnicy, porywają Elektruny, przez co pomiędzy krainami pojawiają się szczeliny. Bohaterowie wyruszają uwolnić Elektruny, pokonać wrogów, oraz odnaleźć Zęby Czaszek, dzięki którym dostaną się do Krainy Żywych Umarlaków i pokonają Wielka Mamę. W między czasie jeden z przyjaciół Raymana – Magik, potajemnie zaczyna współpracę z koszmarami Polokusa i tworzy bazę w Humorzastych Chmurach, gdzie zaczyna produkować złowrogie Roboty.

Trofea

Podczas swoich misji Rayman i jego przyjaciele mogą zdobywać trofea. Odblokowanie ich wymaga wykonania odpowiednich czynności.

Skórki

W grze za ratowanie Elektrunów z klatek, otrzymujemy skórki dla bohaterów gry. Część z nich to zupełnie nowe postacie, a reszta to po prostu inne wersje znanych już bohaterów.

Światy

W grze istnieją także światy, które pojawiają sie na mapie dopiero po przejściu Mistycznego Szczytu.

Wycofane rzeczy

Wycofane postacie

Wycofane poziomy

Wycofane inne

Artbook

Do edycji kolekcjonerskiej dołączona jest książka zawierająca wiele wytłumaczeń do gry Rayman Origins.

Całość jest dosyć obszerna. Dowiadujemy się z niego np. dlaczego Globox jest niebieski. Niektóre z stron tej albumu znalazły się w Pokoju z Mozaikami.

Ciekawostki

Prezentacja edycji kolekcjonerskiej.
  • W wersji angielskiej każda z nazw czterech głównych lokacji i ich późniejszych odpowiedników posiada w inicjałach tę samą literę. Wyjątkiem jest Kraina Smakoszy, która nosi nazwę Gourmand Land.
  • Na konferencji E3 '11 można było zagrać w grę.
  • Początkowo nie planowano wersji na komputery.
  • Na tyłach opakowań oficjalnie wydanych gier jest źle przetłumaczony pewien fragment, z którego wynika, że głównymi wrogami są Mroklumy (Pomóż Raymanowi i jego przyjaciołom przywrócić pokój na Rozdrożach Marzeń i przepędzić Mroklumy w nowej przygodzie pełnej niespodzianek i wielkich potyczek z bossami). Powinno być napisane Mrotruny.
  • Dawniej postaci miały mieć zamiast jednego życie, aż pięć żyć, ale usunięto to, żeby zwiększyć poziom trudności.
  • W wersji na PlayStation Vita w Chrapiącym Drzewie znajduje się pokój z mozaikami służącymi w tej wersji tytułu za przedmioty do zbierania. Opowiadają one historię przemiany koloru Globoxa na niebieski i zdobycia włosów przez Raymana.
  • W grze znajduje się sekret – po przejściu Krainy Żywych Umarlaków w trybie wieloosobowym kilka osób może być tą samą skórką.
  • W wersji na PlayStation Vita w Chrapiącym Drzewie znajduje się pokój z mozaikami. Można dowiedzieć się np. czemu Globox jest niebieski, bez potrzeby kupowania wersji kolekcjonerskiej.
  • Krainy, w których walczy się z czterema władcami, reprezentują cztery podstawowe żywioły: Pokręcona Dżungla – ziemia, Pustynia Dijiridów – powietrze, Kraina Smakoszy – ogień, Morze Szczęśliwości – woda.

Linki