Ćmy, znane również jako Koniki polne lub Świerszcze – bardzo odporne, wrogie owady w grze Rayman. Występują tylko w Band Land, drugim z sześciu światów gry. Ich wyłączna obecność jest dosyć nietypowa, ponieważ ćmy nie mają wyraźnego związku z muzyką i instrumentami muzycznymi. Wyjaśnieniem może być nazywanie ich świerszczami, które słyną z charakterystycznych dźwięków.

Ćma
Ćma
Kraina pochodzenia Band Land
Płeć Nieznana
Kolor oczu Czarne
Rasa Owady
Charakter Zły
Umiejętności, broń Kopnięcia, atak głową
Obecny status Nie żyją
Energia 6
Ćmy pojawiają się na ekranie wczytywania Band Land

Gatunek tych owadów jest niejasny. Podobnie jak gatunek Raymana, nie mają kończyn i są mniej więcej takiego samego wzrostu co Rayman. Ich ciała są ciemnozielone, a głowy jasnozielone. Każda ćma ma parę zielonych, czerwonych czułek rosnących z głowy. Noszą żółte buty, które wydają się mieć zielone obcasy. W przeciwieństwie do większości postaci w grze nie mają żadnych rąk; zamiast tego posiadają skrzydła.

Chodzą swobodnie po swojej platformie, odwracając się, kiedy napotykają przeszkodę. Kiedy Rayman jest w zasięgu wzroku, zwykle zaczynają latać i próbują go kopnąć. Mogą unikać teleskopowej pięści Raymana w powietrzu, ale mogą też się schylać, aby uniknąć ataku na ziemi, co jest okazją, aby zaatakować Raymana głową. W ten sposób trudno jest je trafić i skutecznie przeciwdziałać atakom.

Ich znaczna oporność, ich zwinność, agresywność i wiele ataków sprawia, że ​​należą do najtrudniejszych wrogów w grze.

W Rayman Designer istnieją dwa typy Ciem. Jest standardowa Ćma oraz Okrutna Ćma, która działa bardziej agresywnie i atakuje Raymana z powietrza.

Przyjazna postać o nazwie Świerszcz Joe pojawia się w Rayman Activity Center.

W Rayman 3: Hoodlum Havoc, w pewnym czasie Kwatery Mroklumów, spikerka ostrzega Mroklumy o inwazji ciem na system klimatyzacji.